O nas

Specjalistyczne kursy

Organizowane w Krakowie są profesjonalnymi  szkoleniami doskonalenia zawodowego z zakresu terapii  manualnej i nowoczesnej fizjoterapii  ze szczególnym uwzględnieniem światowej metody Mulligana. Gwarantowany wysoki poziom merytoryczny. 

O Mulligan Concept

Współczesna fizjoterapia, nadążając za stale i systematycznie rozwijającą się szeroko pojętą medycyną, ulega zmianom i doskonali się. Powstają nowe techniki i metody, których celem jest podniesienie efektywności zabiegu, ograniczenie dolegliwości bólowych, przekonanie pacjenta do sposobów leczenia, szczególnie zachowawczego, wzbudzenie jego zaufania do terapeuty, itp. Koncepcja Briana Mulligana – cała jego metoda, na którą składa się bardzo duża ilość różnorodnych specjalistycznych technik – opiera się na wielu zasadach. Zrozumienie przez terapeutę całości metody i odpowiednie zastosowanie konkretnych technik u pacjenta wymaga  ukończenia specjalistycznego szkolenia rekomendowanego przez MCTA. W dobie, kiedy następuje wyraźna „zmiana pokoleń”, a co za tym idzie młodzi terapeuci /lekarze, fizjoterapeuci/ szukają bardziej efektywnych sposobów  oddziaływania na pacjenta, bezpieczeństwo zabiegu jest podstawowym kryterium w świetle odpowiedzialności prawnej. METODA  Briana Mulligana z Nowej Zelandii jest specjalistyczną metodą diagnostyczno – terapeutyczną ciągle rozwijającą się wraz z postępem medycyny i rozwojem badań naukowych /istnieje specjalny fundusz na rozwój badań naukowych w tej dziedzinie/. Brian Mulligan opracował, a następnie opublikował zasady stosowania takich technik jak „NAG”, „SNAG”, „odwrotne NAG”oraz mobilizacje połączone ruchem /tzw. techniki „MWM”/ i wiele innych. Są to techniki działające bezpośrednio na stawy, a pośrednio na układ nerwowo-mięśniowy. Metoda ta, jako oryginalna sama w sobie, ma niektóre wspólne elementy z technikami wg Kaltenborna, Maitlanda oraz Positional Release Techniques. Brian Mulligan jest nowozelandzkim fizjoterapeutą, który w latach 90-tych przedstawił nową koncepcję diagnostyczno-terapeutyczną mobilizacji stawowej połączonej z ruchem. Nowatorskie podejście jego konceptu polega m.in. na połączeniu ruchu biernego wykonywanego przez terapeutę i ruchu czynnego wykonywanego przez pacjenta.


Mulligan uważa m.in, że zmiany w obrębie segmentu ruchowego (w tym stawów międzywyrostkowych) mogą powodować ograniczenia ruchu i ból w czasie jego wykonywania. Zaburzenia w mechanice poszczególnych elementów segmentu ruchowego mogą wpływać na siebie wzajemnie, ale ich analiza powinna odbywać się wieloaspektowo w odniesieniu do całego narządu ruchu, a także innych układów .


Koncepcja Mulligana zakłada, m.in:

Praktyczne zastosowanie metody Briana Mulligana daje terapeutom manualnym/fizjoterapeutom wiedzę i nowe narzędzia do pracy z pacjentami z dysfunkcjami w obrębie stawów kręgosłupa, stawów obwodowych i z chorobą krążka międzykręgowego, dolegliwościami  i zawrotami głowy, chronicznymi stanami bólowymi narządu ruchu i innymi…..

Techniki terapeutyczne połączone z ruchem dają możliwość stosowania ich u pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych jak i leczonych w trybie ambulatoryjnym. Wyposażają pacjenta w niezbędne informacje dotyczące postępowania w okresie zaostrzenia choroby, wykonywania czynności dnia codziennego w sposób nieprowokujący wystąpienie objawów. Przygotowują do profilaktyki nawrotów choroby oraz przejęcia przez pacjenta części odpowiedzialności za proces leczenia.
Atutem koncepcji Mulligana jest bezbolesność wykonywania terapii, co zapewnia komforti bezpieczeństwo zarówno pacjenta jak i terapeuty oraz stosowanie pozycji obciążenia ciężarem ciała bez uzyskiwania chwilowego odciążenia, które zwykle łagodzi objawy i występuje w innych metodach manualnych. Pacjent nie jest biernie poddawany terapii, lecz aktywnie w niej uczestniczy.
W porównaniu do konwencjonalnych technik terapeutycznych mobilizacje połączone z ruchem /techniki MWM, NAG i SNAG i wiele innych/ są oryginalne i jedyne w swoim rodzaju dlatego, że są połączeniem technik ślizgowych z przedłużoną fazą docisku pod koniec zakresu ruchu, podczas gdy pacjent wykonuje ruch w kierunku bolesnego sektora. /Mulligan 1999/.

Specjalistyczna literatura światowa opisuje szereg prowadzonych badań i programów terapeutycznych wg. koncepcji B. Mulligana.  Dotyczy to pacjentów z problemami zarówno w stawach obwodowych, jak i stawach kręgosłupa.

Na podstawie doświadczeń klinicznych z użyciem technik opisywanej metody uczestnicy specjalistycznych kursów podkreślają pozytywne efekty oraz jasny i klarowny system działania w pracy z pacjentem w celu zastosowania efektywnego programu terapeutycznego.

image (1)

Brian Mulligan

Brian R. Mulligan otrzymał dyplom uprawniający go do wykonywania zawodu fizjoterapeuty w roku 1954, natomiast w 1974 roku – Dyplom z zakresu terapii manualnej. W 1996 roku, uznając pracę, jaką włożył w rozwój fizjoterapii przyznano mu honorowe członkostwo Nowozelandzkiego Towarzystwa Fizjoterapeutów.
W 1998 roku został dożywotnim członkiem Nowozelandzkiej Szkoły Fizjoterapii.

W 1968 roku B. R. Mulligan wraz z R.A. McKenzie i J. Cameron założył Nowozelandzkie Stowarzyszenie Terapeutów Manualnych (obecnie: Nowozelandzkie Stowarzyszenie Fizjoterapeutów Manualnych), a w 1988 roku został jego dożywotnim członkiem.

Oprócz prywatnej praktyki w Wellington, od 1970 roku zaangażowany jest w nauczanie terapii manualnej w Nowej Zelandii. Od 1972 roku naucza terapii manualnej za granicą, a jego kursy zawsze cieszyły się dużą popularnością. Aby zaspokoić ogromne zapotrzebowanie ze strony fizjoterapeutów pragnących nauczyć się jego technik i zapewnić wysoki standard nauczania, założył w 1995 roku międzynarodową organizację akredytującą nauczycieli. Nosi ona nazwę: Stowarzyszenie Nauczycieli Koncepcji Mulligana (The Mulligan Concept Teachers Association). Uczestnicy kursów prowadzonych przez akredytowanych nauczycieli mogą być pewni wysokiego poziomu nauczania i wierności przekazu.

Brian Mulligan jest autorem licznych artykułów, które zostały opublikowane w New Zealand Journal of Physiotherapy, jak również w czasopismach zagranicznych. 

Techniki

Przykładowe zasady stosowania technik NAG
i odwróconych NAG: 

Zasady stosowania NAG:

Sposób wykonania nie różni się od zasad stosowanych na kręgosłupie szyjnym, dodatkowo, w trakcie pierwszej wizyty obowiązuje zasada trzech powtórzeń mobilizacji, aby zapobiec nadmiernemu podrażnieniu korzeni nerwowych.

W czasie terapii  zaangażowany zostaje układ nerwowy oraz mechanizm torowania bezbolesnego ruchu. Bierna, bezbolesna mobilizacja stawu określonego segmentu pozwala pacjentowi na ruch, w kierunku ograniczenia lub bólu.

Zwiększenie bólu świadczy o nieprawidłowym kierunku mobilizacji lub aplikacji na niewłaściwym poziomie kręgosłupa. Zasadą stosowania technik na kręgosłupie lędźwiowym jest rozpoczęcie terapii w pozycji, w jakiej występuje ból. Dla utrzymania uzyskanych efektów procedury Mulligan poleca plastrowanie stabilizacyjne, które pozwala utrwalić skorygowaną pozycję ciała i zabezpiecza pacjenta przed wykonywaniem niewłaściwego ruchu a także ćwiczenia domowe.

image (2)

Szkolenia 

Lorem Ipsum jest tekstem stosowanym jako przykładowy wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Został po raz pierwszy użyty w XV w. przez nieznanego drukarza do wypełnienia tekstem próbnej książki. Pięć wieków później zaczął być używany przemyśle elektronicznym, pozostając praktycznie niezmienionym. Spopularyzował się w latach 60. XX w. wraz z publikacją arkuszy Letrasetu, zawierających fragmenty Lorem Ipsum, a ostatnio z zawierającym różne wersje Lorem Ipsum oprogramowaniem przeznaczonym do realizacji druków na komputerach osobistych, jak Aldus PageMaker

Do czego tego użyć?

Lorem Ipsum jest tekstem stosowanym jako przykładowy wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Został po raz pierwszy użyty w XV w. przez nieznanego drukarza do wypełnienia tekstem próbnej książki. Pięć wieków później zaczął być używany przemyśle elektronicznym, pozostając praktycznie niezmienionym. Spopularyzował się w latach 60. XX w. wraz z publikacją arkuszy Letrasetu, zawierających fragmenty Lorem Ipsum, a ostatnio z zawierającym różne wersje Lorem Ipsum oprogramowaniem przeznaczonym do realizacji druków na komputerach osobistych, jak Aldus PageMaker

Nasz instruktor i nauczyciel

René Claassen

DIP. PT, DIP.MT, MTCA (Mulligan Concept Teachers Association) Certified Kinesiotaping/Taping Medyczny/Medical Taping (Taping Medyczny/Medical Taping Concept) teacher since 1999. René Claassen is one of the founding members of the Mulligan Concept Teachers Association (MCTA) and was the first chairman of the MCTA from the establishing in 1995 till 2005.(10 years). He introduced the Mulligan Concept courses in Poland in 2002. 

He published several articles in Dutch and Belgium Physical Therapy magazines about The Mulligan Concept and has been teaching the Mulligan Concept courses in the Netherlands, Germany Belgium, Poland, Denmark, Greece, Austria and Switzerland since 1995.
In 2005 he produced the CD-rom Mulligan Practitioner together with his Canadian colleague Jack Miller and fully endorsed by Brain Mulligan. This Cd-rom gives access over 150 video clips of the Mulligan Concept techniques.

He is also a principal Certified Kinesiotaping /Medical taping Concept teacher since 1999. He was one of the first Kinesiotaping teachers in Europe and started Kinesiotaping courses since 1999. Since a few years the course is named Taping Medyczny/Medical Taping Concept, as this name is covering more the content; not only kinesiotaping techniques (85%) but also Mulligan taping techniques, cross tape techniques etc.are included in the course. 

René Claassen establisched BACKtoGOLF Europe in cooperation with BACKtoGOLF USA. Golf is the fast growing sport in Europe. The goal of a the three day BacktoGolf courses is to bring the physical therapist closer to the golfsport. Since 2007 he taught several BACKtoGOLF courses. www.backtogolf.eu 

He also has his own private practise for (sport) physiotherapy and Manual Therapy in the Netherlands. The practise is located (with 5 employers) in a Health Centre in Vught, the Netherlands. He was in the medical supervision team for local and Dutch National Sport teams (hockey and swimming) between 1992 and 2000. 

Uwaga!

Chcesz pracować z pacjentem tak jak fizjoterapeuci z Anglii, Holandii, Australii, USA i innych krajów – chcesz porównać swoje techniki diagnostyczne i terapeutyczne oraz efekty swojej pracy z ich osiągnięciami oraz innymi metodami – chcesz się dowiedzieć co nowego w fizjoterapii „dzieje się na świecie!!! – ” TAK!!! – to zapisz się na nasze szkolenia /kursy/. Instruktorzy i certyfikat międzynarodowy!!!

Zapraszamy do Krakowa